دریل شارژی از پرکاربردترین ابزارهایی است که با توجه به ویژگی های خاص در بسیاری از صنایع، مشاغل و نیز منازل مورد استفاده قرار می گیرد. دریل های شارژی به دلیل برخورداری از مزایای فراوان جایگزین مناسبی برای دریل های برقی می باشند و از آن ها در مکان هایی که دسترسی به پریز برق دشوار است، استفاده می شود.

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و استفاده از باتری‌های قدرتمند، استفاده از این ابزار برای فعالیت های حرفه‌ای و سنگین امکان پذیر شده است. بنابراین در این مقاله قصد داریم به دریل شارژی و اجزای آن اشاره کنیم.

تاریخچه دریل

از اولین اقداماتی که بشر برای ایجاد کردن سوراخ و حفره در سطوح مختلف به کار برده است، دریل کردن می باشد. در واقع تاریخچه اولیه دریل‌ها به دورانی برمی گردد که بشر برای ساختن ابزار و وسایل اولیه خود نیازمند ابزاری برای سوراخ کاری بود. در گذشته این کار با وسایل دست ساز همانند چوب های نوک تیز انجام می شد. گفته میشود که ساخت نخستین دریل‌ها به مصر باستان باز میگردد. اولین دریل الکتریکی در سال ۱۸۸۹ توسط آرتور جیمز آئورت ساخته شد. اما اولین دریل الکتریکی که ظاهری شبیه به دریل‌های امروزی دارد، در اوایل قرن بیستم میلادی ساخته شد. تاریخچه دریل‌ها با هم فرق هایی دارد و از زمان ساخت اولین دریل تا کنون انواع متنوعی ساخته شده که همگی آن‌ها در پیشرفت کسب و کار تاثیر بسزایی گذاشته اند. پس از تلاش ها و ادامه روند پیشرفت در ابداع دریل‌ها نمونه ای دیگر این ابزار در مدل های شارژی، ستونی و … تولید شدند و توانستند نیاز کاربران مختلف را پاسخگو باشند.

کاربرد دریل در زمان گذشته

در گذشته بشر برای سوراخ کردن چوب در کارگاه های چوب و نجاری از ابزارهایی مانند میخ، چکش و … استفاده می کرد که کار با آن ها بسیار سخت بود و زمان زیادی را از افراد تلف میکرد. انجام این کار انرژی زیادی از آن‌ها میگرفت و در طول روز به انجام بخش کوچکی از کار می رسیدند. اما پس از اختراع دریل و سپس تولید مدل‌های مختلف سرعت و راحتی در انجام کارها افزایش یافت و باعث شد تا در کمترین زمان ممکن پروژه کاری به اتمام برسد.

توسعه صنعت ابزارآلات

با امروزی شدن تجهیزات و ابزارآلات و نیز با پیشرفت صنایع مختلف نیاز بود تا دریل‌هایی باکیفیت، ارگونومیک و زیبا ساخته شوند. این امر موجب رقابت بین تولیدکنندگان مختلف شد و هر کدام سعی کردند دریل هایی را تولید کنند که علاوه بر کیفیت از وزن سبک، راحتی بیشتر و ظاهری زیبا برخوردار باشد.

با توجه به این که از دریل‌ها جهت سوراخ کاری سطوح مختلف در ارتفاع و شرایط نامتعادل هم استفاده می شود، لازم بود تا سبک و قابل حمل باشند. این موضوع باعث شد تا نسل دیگری از دریل‌ها به نام دریل شارژی یا بی سیم وارد بازار شود. دریل‌های شارژی به دلیل این که نیروی مورد نیاز خود را از طریق باتری تامین میکنند، از منبع برق بی‌نیاز هستند و استفاده از آن‌ها در مکان های تنگ و باریک و مکان هایی که دسترسی به برق مستقیم دشوار است، به آسانی صورت می گیرد.

دریل شارژی

همانطور که گفته شد دریل‌های شارژی همانند دریل‌های برقی یا کابلی جهت سوراخ کاری سطوح مختلف کاربرد دارند. البته در برخی از دریل‌های شارژی به دلیل برخورداری از کلید چپگرد راستگرد قابلیت استفاده به عنوان پیچ گوشتی هم دارند و می توان از آن ها جهت باز و بستن پیچ های مختلف استفاده کرد.

انواع دریل شارژی برای تامین انرژی مورد نیاز خود از باتری استفاده می کنند. بنابراین کابل یا سیم برق در آن ها حذف شده است. حذف کابل باعث مزایای مختلف این دریل شده است که از بارزترین آنها می توان قابلیت استفاده از آن در مکان هایی اشاره کرد که در آن جا به پریز برق و منبع تغذیه دسترسی ندارید.

بنابراین میتوان از آن ها علاوه بر سوراخ‌کاری جهت باز و بسته کردن پیچ ها استفاده نمود. این نوع از دریل‌های شارژی که به دلیل قابلیت تنظیم جهت گردش به دریل پیچ‌گوشتی شارژی معروف هستند، کاربرد فراوانی دارند و برای افرادی که در طول روز مجبور به حمل دریل به مکان های مختلف جهت باز کردن پیچ های زیادی هستند، گزینه ای ایده آل محسوب می شود.

اجزای دریل شارژی

باتری

از آنجایی که دریل‌های شارژی برای تأمین انرژی نیازی به برق ندارند، انرژی مورد نیاز خود را از بأتری تامین می کنند که در حین کارکردن، شارژ را برای مدت زمان مشخصی حفظ می کند و به موتور اجازه می دهد بهترین عملکرد خود را داشته باشد. این باتری‌ها باید بسیار مقاوم باشند. در حال حاضر، سه نوع مختلف باتری وجود دارد که می تواند توسط این ابزارها یا هر نوع ابزار شارژی دیگری استفاده شود: نیکل-کادمیم (NiCd)، نیکل-فلز هیدرید (NiMH) و لیتیوم-یون (Li-ion).

در مورد تفاوت آن‌ها باید گفت که اولی از نظر قیمت ارزانتر و از نظر وزن سنگین تر می باشد. در مقابل باتری‌های لیتیوم یون سبک‌تر و گران قیمت‌تر میباشند؛ چرا که عمر مفید طولانی‌تری دارند. یکی دیگر از ویژگی های باتری های لیتیوم یونی خطر کمتر آن‌ها برای محیط زیست می باشد.

کلید روشن خاموش

ماشه دریل شارژی در دو نوع الکترونیکی و مکانیکی موجود است و برای افزایش یا کاهش سرعت چرخش استفاده می شود. در نوع الکترونیکی هر چه بیشتر ماشه فشار داده شود سرعت چرخش بیشتر می شود تا به حداکثر برسد و بالعکس. از سرعت پایین برای باز و بسته کردن پیچ ها استفاده می شود تا بتوان کنترل بیشتری بر روی انجام آن داشت و از هرز رفتن پیچ جلوگیری کرد.

کلید راستگرد چپگرد

این سوئیچ برای انتخاب عملکرد دستگاه به سمت راست یا چپ استفاده می شود که امکان استفاده از این دریل را به عنوان یک پیچ گوشتی شارژی به کاربر می دهد. با وجود این قابلیت، می توانید به راحتی پیچ‌ها را ببندید و باز کنید.

برای سوراخ‌کاری این جهت حرکت برای سفت کردن پیچ‌ها نیز صحیح است. اما اگر می خواهید پیچ را باز کنید، باید بیت را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. این ویژگی با استفاده از دکمه ۲ حالته که در بالای دکمه اصلی دستگاه قرار دارد تنظیم می شود.

سه نظام

سه نظام‌ها یکی دیگر از اجزای دریل شارژی هستند که در دو نوع آچاری و اتوماتیک موجود می باشند. این قسمت در واقع رابط بین مته و دریل است که در اکثر دریل های شارژی از نوع اتوماتیک میباشد. سه نظام های اتوماتیک برای باز و بسته شدن به آچار نیاز ندارند و تنها با دست محکم می‌شوند.

دسته نگهدارنده

دسته نگهدارنده یکی از کاربردی‌ترین اجزای دریل شارژی است که برای کنترل بیشتر دریل در هنگام کار از جنس روکش N          N

لاستیکی ضدلغزش می باشد. برخی از دریل های شارژی مجهز به دو دسته هستند و به ثابت نگه داشتن دریل و محکم نگه داشتن آن کمک میکند.

شفت یا شافت و مته

شفت در واقع بخش برجسته مته است که موتور و سه نظام را نگه می دارد. همچنین مکانی است که کلاچ در آن قرار می گیرد. برای کنترل دستگاه در گشتاورهای مختلف از کلاچ استفاده می شود.

مته قسمت متغیر یک دریل شارژی است و بسته به نوع سطحی که قرار است سوراخ کاری شود، انواع مختلفی دارد. همچنین برای استفاده از دریل به عنوان پیچ گوشتی، مته های پیچ گوشتی مختلفی وجود دارند و متناسب به نیاز کاربران قابلیت تعویض دارند.

کلید تنظیم سرعت

دیمر یا کلید تنظیم سرعت همانطور که از نامش مشخص است جهت تنظیم سرعت چرخش مته کاربرد دارد و معمولا به صورت ولوم بر روی کلید اصلی تعبیه شده است.

شرکت الیت با تولید و واردات دریل های شارژی 1309-1311-1313-1318-1312-1319-1324-1325-1315-1367-212-222-224-218-232-233-234-238

بزرگترین تولید کننده  دریل های شارژی در کشور میباشد

 

فیسبوک
توییتر
واتساپ
تلگرام
ایمیل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.